← Darjeeling

Cesta do Sikkimu

[sobota 8.3.2014 - den 20]

Díky stavbě pod oknem jsme se probudili hodně brzo. Sbalili jsme si batohy a vyrazili do města. Jelikož jsem byl už pěkně zarostlí, nechal jsem se oholit a když to viděl Kamil, tak se nakonec taky přidal (po 50 ₹). Na stanovišti jeepů jsme zjišťovali co je potřeba ke vstupu do Sikkimu, nechali se vyfotit na “víza” a posnídali v podivném podniku. Ještě jsme dokoupili pohledy a čaje a vyrazili koupit jízdenky na jeep do Gangtoku (po 200 ₹). Kolem poledne jsme vyrazili ze značně chaotického autobusáku (stanoviště jeepů) a točitými cestami jsme sklesali do 200 nadmořských metrů do údolí a podél řeky zase začali stoupat po rozestavěné silnici (ženy tu roztloukaly kladívkama kameny na štěrk) do Gangtoku (okolo 1500 m n. m.).


Sikkim

Malý svazový stát na severu Indie, ke které byl připojen kolem roku 1975, což se nelíbilo sousední Číně, která se Sikkim pokusila několikrát anektovat. Od roku 2002 tu však panuje relativní klid. Ke vstupu do Sikkimu je potřeba speciální permit vydávaný na hranici (kopie pasu, víza + foto).

Na hranicích Sikkimu jsme si museli vyřídit permit. V 17 hodin jsme vystoupili a šli hledat ubytování. Po náročném pochodu jsme ho našli v Modern Central Lodge (za 700 ₹/noc) a hned se vydali pokusit se na další den zařídit výlet k jezeru Tsomgo u čínské hranice. Jelikož jsme to řešili na poslední chvíli a ke vstupu k jezeru jsou potřeba další povolení, byl výsledek nejistý s tím, že se uvidí ráno. Výborně jsme se navečeřeli v tibetské restauraci, úspěšně jsem vybral z bankomatu Axis bank a šli jsme spát.

Jezero Tsomgo

[neděle 9.3.2014 - den 21]

Ráno jsme čekali do deseti hodin, jestli budeme mít štěstí a agentuře se podaří sehnat pro nás povolení k jezeru. Měli jsme, takže jsme nasedli do Taty k řidiči a našemu průvodci (jedná se o vojenské pásmo, kousek od tibetské hranice) a vyrazili po klikatící se silničce zařízlé v prudkém horském svahu nastoupat 2200 výškových metrů. Silnice byla armádou postupně rozšiřovaná a přizpůsobovaná zvýšenému provozu po otevření hranice s Čínou. Po dvou hodinách jsme vystoupili na břehu jezera ve výšce 3700 m n. m. Chtěli jsme tu najít keš, která byla ještě trochu výše nad jezerem, ale ze začátku se nám nedařilo setřást našeho průvodce, který nás poctivě hlídal (na východ od jezera už cizinci z důvodu hraničního pásma nemohou a průvodce měl asi zodpovědnost za to, že tam neemigrujeme).


Naštěstí jsme ho po procházce okolo jezera setřásli a vydrápali jsme se o dalších několik desítek výškových metrů k místu s úžasným výhledem na jezero, kde jsme sice nic nenašli, ale za to jsme tam keš obnovili. Po návratu k jezeru jsme se ještě nechali nalákat na místní atrakci - jízdu na jakovi (cenu jsme usmlouvali na 250 ₹). Jelikož se krásně vyjasnilo, vyrazili jsme ještě fotit panorama. Po druhé hodině jsme vyhledali řidiče a vyrazili na zpáteční cestu do Gangtoku. Cestou padla mlha, že nebylo vidět pomalu ani na předek auta, takže jsme byli ochuzeni o výhledy do hlubin horských údolí pod cestou. V Gangtoku jsme zašli do Taste of Tibet na výbornou polévku thentuk a zbytek dne strávili procházkou po pěší zóně s hledáním volné WiFi.

Cesta z hor

[pondělí 10.3.2014 - den 22]

Poslední den v horách jsme začali šopováním na hlavní třídě. Nechal jsem se tu za 40 ₹ ostříhat, za 45 ₹ jsme nakoupili pivo jako suvenýr domů (v Sikkimu bylo pivo výrazně levnější než ve zbytku Indie). Pak už jsme si jen sbalili batohy a vyrazili na stanoviště autobusů a jeepů a vyrazili na cestu do Siliguri (autobus po 130 ₹). Tam jsme našli ubytování v hotelu Taj nedaleko nádraží (noc za 600 ₹). K večeři jsme měli výbornou fish rice a den zakončili čajem před nádražím.



Dillí →

Fotogalerie