Cesta do Svaté země

[sobota 20.12.2014 - den 0]

Jsou čtyři dny před Vánoci a my se s Kamilem scházíme po deváté hodině večerní na pražském Letišti Václava Havla. V Bille mezi terminály ještě narychlo dokupujeme poslední zásoby - nezbytnou plechovku Plzně na ukrácení dlouhé chvíle do check-inu a potravinářskou fólii na zabalení batohů. První kolo lustrování před vstupem do Izraele, kterého jsme se trochu obávali, proběhlo už ve frontě na check-in. Nebylo to nakonec nic zákeřnýho, jen dotazy na to, zda jsme si balili batohy sami, a jestli se k němu nemohl náhodou cestou někdo dostat.

Při check-inu zjišťujeme, že v letadle chybí jedno místo a jednomu z nás je nabídnuta kompenzace 300 €, za to že poletí o den později. Nabídka to byla hodně lákavá, ale než jsme se dohodli, tak se pro nás nakonec obě místa našla a tak tedy letíme. Po odbavení a kontrole ještě zkoušíme v terminálu najít keš, ale nakonec nám dochází, že je v Terminálu 2, takže jdeme v poklidu čekat na boarding.

Letenku jsme kupovali na let "národního dopravce" ČSA, ale protože tento tragický dopravce už asi nemá letadla schopného takového "dálkového letu," tak letíme boeingem s linkou TravelService, se kterou je v alianci.

Jeruzalém

[neděle 21.12.2014 - den 1] 

Odletět z Prahy jsme měli ještě před půlnoci, ale nabrali jsme při pojíždění po dráze se objevila závada na letadle, takže jsme nakonec odletěli s hodinovým zpožděním.

Ani po příletu do Tel Avivu se nekoná žádný drastický výslech, na úterý jsme se psychicky připravovali. Znuděná úřednice za okýnkem se jen zeptala na mé jméno, jména rodičů a co v Izraeli hodlám dělat, pak už ji jen zaujalo indické vízum v pase a dostal jsem kartičku, která nahrazuje razítko do pasu (s izraelským razítkem v pase se nedostanete do některých arabských zemí.

Při opouštění příletové haly trochu tápeme, odkud odjíždí bus do Tel Avivu nebo přímo do Jeruzaléma. Značení je trochu zmatené, ale nakonec najdeme odjezdy na parkovišti v druhém patře a po chvíli čekání už odjíždíme linkou číslo 5 někam na křižovatku za město, kde si máme přestoupit na bus 947. Na tomto přestupním bodě (Junction) čekáme spolu se spoustou izraelských vojáků a vojaček (na které je zvlášť zajímavý pohled: holky kolem 18 v uniformě, přes rameno kabelku a mnohdy i kvér a na zádech 90 litrovej batoh) hodně přes hodinu.

Na konec ale přijíždí a do druhého se i vejdeme, a tak po osmé hodině ranní nás už vítá jeruzalémský Central Bus Station. Po odlovu blízké krabky se jdeme zkusit ubytovat do předem zamluveného Levy Apartments, který je vzdálen cca kilometr od nádraží. To se nám podaří a tak po krátkém odpočinku vyrážíme do Jeruzaléma.

Přes několik krabiček dojdeme až k hradbám Starého Města. Postupně ho zprava obcházíme přes keše u městských bran (od Jafská brána, kolem Davidovi věže, k Sionské bráně). Pod zazděnou Zlatou branou děláme odbočku a vystoupáme na Olivovou horu, odkud jsou pěkné výhledy na Staré Město. Dolů to bereme přes Getsemanské zahrady, kde si prohlédneme kostel Všech národů, stojící mezi prastarými olivovníky, které by měli pamatovat zatčeni Ježíše, před jeho ukřižováním. Další zastávkou je nedaleká hrobka Panny Marie. Bohužel je zavřeno, tak se zase vracíme k našemu okruhu kolem hradeb. Staré Město je rozděleno do čtyř čtvrtí: křesťanskou, arménskou, židovskou a muslimskou. My vcházíme do muslimské čtvrti, která nám svým nepořádkem v uličkách lehce začíná připomínat, že jsme vlastně na asijském kontinentě. V malé pouliční jídelně si dáváme cosi, z čeho se vyklube vegetariánský kebab s čajem a pomalu a jistě se seznamujeme se zdejšími cenami, které jsou oproti našim poněkud vyšší.

Po čtvrté hodině se začíná pomalu stmívat, máme toho za celý dlouhý den už docela dost a tak se vracíme do hotelu. Na trhu ještě Kamil kupuje místní obdobu chleba za lidových 17,5 ₪ (Nový izraelský šekel, na naše cca krát 6).

Staré město

[22.12.2014 - den 2] 

Mrtvé moře a Masada →

Jeruzalém

[23.12.2014 - den 3] 

Tento den byl vyhrazen na přesun z apartmánu, který jsme měli přes booking.com k Etye a Rut, což jsem našel přes Airbnb a vycházelo to finančně výhodně. Izrael je hodně drahý a Jeruzalém zvlášť.

Nejdříve jsme ale hned po ránu, ještě na lehko, zašli do Starého Města, podívat se ke Zdi nářků. Pro přiblížení k tomuto nejposvátnějšímu židovskému místu jsme si museli ovšem nasadit jarmulku. Naše další kroky vedou v podstatě jen za Zeď - na Chrámovou horu, další posvátné místo, tentokrát muslimské. Než se tam však dostaneme, projdeme důkladnou prohlídkou. Hlavní zdejší památkou je islámská svatyně Skalní dóm, známý zejména svoji zlatou kupolí. Bohužel jsme se nedostali dovnitř, ač jsme v to z několika zdrojů doufali. Procházíme tedy areálem k mešitě Al-Aksá a pozorujeme v kruhu sedící skupinky muslimů jak skandují Alláh Akbar. To už nás ale tlačil čas check-outu v apartmánu, tak se vracíme pro batohy a přes několik keší se přemísťujeme k našim hostitelům.

Po ubytování se ještě vydáváme do Starého Města, jehož uličky nás prostě uchvátily. Za Damašskou branou dáváme 2x kebab za vcelku přátelských 23 ₪ (už si zvykáme na ty ceny) a zjišťujeme jak je to s busem do Betléma. Cestou zpět v Teddy parku se ještě fotograficky vyblbneme u hrající světelné fontány.

Zeď nářků

Štědrý den v Betlémě

[středa 24.12.2014 - den 4]

Už když jsme cestu plánovali, přišlo nám jako dobrý nápad být na Štědrý den v Betlémě. Nebyl to až tak dobrý nápad :)

Chvíli nám trvalo zjistit, jak se, do Betléma dostaneme. Věděli jsme o autobusech od Damašské brány, až Google mapy nám poradili modrobílý autobus linky 21. Jeho trasa vedla kolem našeho "hotelu," stačilo si tedy na něj jen ráno počkat a po 8 ₪ nás odvezl do Betléma, který už je na palestinském území. Procházíme přes hlavní náměstí před Chrámem Narození Páně, kde je neskutečný mumraj. Spousta lidí, televizní štáby, defilé skautů. Rychle se propleteme davem a míříme za rozsvícením Palestiny keší Shepperds field (ano, Groundspeak Palestinu uznal, na jejím území je dohromady 8 keší). Keš jsme ani po půl hodině hledání nenašli, jelikož byla s největší pravděpodobnosti ukradená, tak jsme udělali dobrý skutek a obnovili ji z vlastních zásob.

Cestou zpět jdeme navštívit Chrám Narození Páně, kde si vystojíme nekonečnou frontu spolu s alžírskými a filipínskými křesťany, než můžeme vstoupit do jeskyně, kde se před dvěma tisíci lety narodil Ježíšek. Chrám samotný je zrovna v rekonstrukci, takže díky lešení uvnitř připomíná spíš skladiště. Zajímavý je hlavní vstup do chrámu, který je vysoký jen něco okolo metru, který nechali snížit Křižáci z důvodu, aby dovnitř nemohli vjet jezdci na koních. Opět obcházíme dav na náměstí a ještě si jdeme prohlédnout nedalekou Mléčnou jeskyni.

Tady se narodil Ježíšek

Nejsme nábožensky příliš uvědomělí, takže návštěva těchto svatých míst s námi příliš nehnula. Navíc máme hlad, tak hledáme, kde se najíme. Nakonec to řešíme kebaby na hlavní třídě za milých 13 ₪ a vracíme se zpět do Jeruzaléma. Tentokrát to máme i s kontrolou na "hranicích". Jedeme až k Damašské branné a naše kroky opět míří do Starého Města. Projdeme exotikou (a bordelem) zavánějící muslimskou čtvrtí do židovské, která naopak září až sterilní novotou. 

Pěšky to bereme zpět na pokoj a protože je už Štědrý večer, nacházíme pod improvizovaným stromečkem dárečky z plzeňského pivovaru :)

Netradiční Štědrý Večer

Mrtvé moře a Masada →

Fotogalerie