Madrid

[pátek 3.3.2017 - den 0]

Z Prahy jsme odlétali až ve 14:15, takže jsem ještě dopoledne zašel do práce, odevzdal docházku za březen a po poledni jsme se s Kamilem sešli před Billou na pražském letišti. Koupili jsme si folii na zamotání batohu, svačinu do Španělska a nezbytné pivo, abychom se v letadle nebáli. Zabalili jsme batohy, vypili jsme pivo a šli se odbavit. Čekal nás tříhodinový let do Madridu, který byl kvůli stísněnosti letadla téměř nekonečný.

Okolo páté hodiny jsme přistáli v Madridu a měli tu do dalšího letu 6 hodin přestávku. Tu jsme využili ke krátkému prozkoumání okolí. Vlakem jsme popojeli jednu zastávku na stanici Valdebaz a prošli jsme se po Parque urbano de Valdebebas. Byli jsme tam až do setmění a prošvihli jsme dobu, kdy zavírají brány, takže jsme ji museli nakonec přelézt.
Vlakem jsme se zase o půl desáté vrátili zpět na letiště. Automatickým vláčkem jsme se přesunuli na ostrovní Terminal 4S a čekali na odlet ve 23:45 do Johannesburgu.

Zpáteční jízdenka 2 x 3,7 €

Z Johannesburgu do Barbertonu

[sobota 4.3.2017 - den 1]

V Johannesburgu jsme přistáli kolem jedenácté hodiny dopoledne. Šli jsme si do Hertzu vyzvednout zarezervované auto, ale narazili jsme na problém s nedostatečným zůstatkem na účtu. Půjčovna si totiž chtěla zablokovat dvojnásobek částky, než byla ta, se kterou jsme počítali. Nakonec jsme to vyřešili půjčením na kratší dobu s tím, že to během cesty prodloužíme.

Naskládali jsme batohy do mrňavého kufru půjčené Fiesty a začali zkoumat řízení umístěné vpravo. Jelikož auto bylo psané na mě (a platil ho Kamil), měl jsem tu čest řídit jako první, a tak jsem vyrazil do městského provozu. Po pár kilometrech jsem už přestal hledat řadící páku ve dveřích a pomalu se dostával do toho, jak to tady funguje na křižovatkách. Navigace se nám v garážich pochopitelně nechytla, tak jsme z letiště vyrazili na slepo, než jsme určili definitivně směr, a po dálnici N4 vyrazili na východ.

Na první noc v Africe jsme měli zamluvené ubytování ve městě Barberton, kam jsme dojeli po krátké nakupovací zastávce v Nelspruitu. Poslední úsek vedl hornatou částí, kde nás chytla pěkná průtrž mračen. Na kraji Barbertonu jsme našli náš guest house Bushwacked, povečeřeli na terase a vypili naše první africké pivo.

Ujeto 386 km, utraceno 943 ZAR (z toho 470 ZAR za ubytování).


Na skok do Svazijska

[neděle 5.3.2017 - den 2]

Po osmé hodině jsme vyrazili do Barbertonu, abychom v supermarketu doplnili zásoby. Poté už jsme začali stoupat po horské silničce plné krásných výhledů ke svazijské hranici. Cesta byla na jihoafrické straně dobrá. Hranici jsme překonali bez jakýchkoliv problémů přes přechod Josefsdal/Bulembu. Za hranicí jsme měli jedinou příležitost najít svazijskou keš, tak jsme se tam chvíli zdrželi, než se nám to podařilo. Z Bulembu do Pigs Peak jsme jeli po takové horší české polňačce, ale později jsme zvládli i horší cesty.

Ve Svazijsku jsme se už moc dlouho nezdrželi a přes přechod Jeppe’s Reef jsme se vrátili zpět do Jihoafrické republiky. Jedinou komplikací při návratu bylo, že po nás chtěli vyplnit dotazník pro místní ministerstvo turistiky, což nás po dvouhodinové návštěvě země celkem pobavilo.

Za hranicí jsme poprvé natankovali a hlad spolu s ještě nezískanou místní zkušeností nás zahnal do místního KFC. Pak už jsme směřovali k hranicím Krugerova národního parku, do kterého jsme vstoupili přes Malelane Gate. Měli jsme dopředu koupenou WildCard, takže jsme si jen zabookovali místo pro stan ve Skukuze a mohli vyrazit vyhlížet první zvířátka. Cestou do kempu jsme zahlédli paviány, krávy, nosorožce, slony, antilopy, zebry, žirafy a buvola. V kempu jsme si postavili stan a zabookovali si další noc v dalším kempu. V noci se ukázalo, že stan stojí v dolíku a vytopila nás noční bouřka, takže jsme druhou půlku noci strávili v autě.

Ujeto 216 km, utraceno 1512 ZAR (z toho 426 ZAR za benzín a 875 ZAR za místo pro stan).


Kruger - ze Skukuzy do Letaby

[pondělí 6.3.2017 - den 3]

V autě jsme se probudili brzo, sbalili jsme promoklý stan a opustili náš izolovaný ostrůvek kempu. Kvůli jednomu zavřenému mostu jsme to museli vzít objížďkou přes Lower Sabie Rest a poté na sever přes Satara Rest do Letaby. Jednou jsme opustili zpevněnou cestu a vydali se po prašné cestě. Ale kromě pár paviánů a divokého prasátka jsme nic neviděli, jen jsme zašpinili auto. Dál už jsme se tedy drželi jen zpevněné cesty a zahlédli pakoně, žirafy, zebry, paviány, antilopy, nosorožce, slony a buvoly. Největším zážitkem bylo asi padesátičlenné stádo slonů, které nám přecházelo přes silnici.

V kempu jsme večer úplnou náhodou potkali emigranty z 69’. Asi hodinu jsme s nimi strávili a poslechli si jejich zajímavý životní příběh. K tomu nám za zády kdesi hýkal hroch.

Ujeto 225 km, utraceno 928 ZAR (z toho 875 ZAR za místo pro stan).


Kruger - z Letaby do Punda Maria

[úterý 7.3.2017 - den 4]

Ráno jsme pokračovali dále na sever. Až díky keši nám došlo, že překračujeme Obratník Kozoroha. V poledne jsme dorazili do Shingwedzi Campu, kde jsme se rozhodli zase jednou pojíst něco jiného než toastový chleba a dali si steak za vcelku rozumné peníze. Po obědě jsme opět odbočili z naší trasy na sever a zajeli se podívat na Red Rocks. Většinu dne jsme se ale drželi asfaltu a viděli jsme docela dost zvířátek (slony, žirafy, zebry, pakoně, buvoly, antilopy, prasátka).

Před naším cílem, kempem Punda Maria, jsme si ještě chtěli dát jednu zajížďku po nezpevněné cestě a kemp objet, ale pár kilometrů před cílem nás zastavila sloní blokáda u zdroje vody a nám po půl hodině čekání nezbylo nic jiného než to otočit a jet těch 20 km zase zpátky. Ani jsme se slonům nedivili, že se jim od vody nechtělo, bylo pěkné vedro a i my jsme hned v kempu skočili do bazénu a relaxovali po posledním celém dni v Krugeru.

Ujeto 235 km, utraceno 1154 ZAR (z toho 835 ZAR za místo pro stan a 319 ZAR za steaky s pivem).


Kruger - z Punda Maria do Martin’s Drift

[středa 8.3.2017 - den 5]

Poslední ráno v Krugeru jsme si přivstali, dotankovali nádrž a vyrazili jsme šotolinovou zkratkou na sever k Pafuri Gate. Po pár kilometrech nám ale cestu zastoupil slon, který se vydal proti nám a nemínil nikam uhnout. Kilometr jsme před ním couvali, ale on šel stále proti nám. Tak jsme to nakonec otočili a jeli delší cestou.

Kruger jsme opustili Pafuri Gate a vyrazili směrem k botswanské hranici. Cestu nám začaly znepříjemňovat výmoly (potholes), které byly hodně zákeřné a téměř neviditelné. Nejhorší úsek začal za městem Musina na silnici R572. Byla to ale jen předzvěst toho, co nás mělo čekat v Botswaně.

Večer jsme překročili botswanskou hranici na přechodu Groblersbrug/Martin’s Drift. Zaplatili jsme 140 BWP silniční daně a museli jsme odevzdat jablka, která jsme si s sebou přivezli z jihu, a ještě o tom sepsat protokol.
Ubytovali jsme se hned za hranicí v Kwa Nokeng Lodge a po dvou dnech půstu jsme si dopřáli internet a pivo.

Ujeto 527 km, utraceno 578 ZAR a 396 BWP (z toho 520 ZAR za benzín a 190 BWP za místo pro stan).


Viktoriiny vodopády →

Fotogalerie

Videa