Zhruba půl roku před odletem jsme s Kamilem přemýšleli, kam bychom se zajeli podívat. Nakonec se hned z několika důvodů cílem stala jižní Afrika.

Doprava 

Jedním z hlavních důvodů byly poměrně výhodné nabídky letenek na trase Praha-Madrid-Johannesburg-Madrid-Vídeň, které jsme pořídili za 10.990 Kč. Jedinou nevýhodou byl návrat do Vídně. Tam jsme ale dorazili v dopoledních hodinách a zvládli se pohodlně dostat vlakem do Čech a díky zavčas koupené jízdence i za dobrou cenu.

Po Africe jsme se pohybovali autem z půjčovny Hertz. Půjčili jsme si Ford Fiesta, který jsme vzhledem k okolnostem zhruba v polovině vyměnili za VW Polo. Obě auta byla z druhé nejnižší kategorie, ale projeli jsme s nimi vše, co jsme potřebovali. Na některých dálnících se platilo mýtné. Občas se branám dalo vyhnout, občas bylo jednodušší zaplatit, než ztrácet čas na rozbitých objížďkách.
Najeli jsme celkem kolem 10.000 km. Cena benzínu se pohybovala kolem 26 Kč za litr.

Ubytování 

Ubytování jsme měli zařízené jen na první noc, pak jsme vše řešili až na místě. Měli jsme s sebou stan a kde to šlo, ubytovali jsme se po kempech. Na divoko jsme nikde nespali. 

Jídlo 

Po prvních pár dnech jsme přišli na to, že v místních marketech Spar mají většinou pult s teplým jídlem a stačí si ukazováním nakombinovat dobrý oběd nebo večeři za slušné peníze. Sem tam jsme si dopřáli i jídlo v restauraci nebo naopak jsme skončili u nouzových plechovek fazolí. 

Peníze 

Většinu peněz jsme získali výběry z bankomatů. V Zimbabwe se dalo platit dolary a v Zambii jsme dolary za místní měnu vyměnili na hranici. Prakticky na všech benzínkác se dalo platit kartou.
Cenová úroveň byla o něco vyšší než u nás.

Záznam online streamu z cesty

Jednotlivé kapitoly

1. Kruger

Z Prahy přes Madrid do Johanesburgu. Odtud autem přes Svazijsko do Krugerova národního parku.

2. Viktoriiny vodopády

Přes Botswanu na sever do Zimbabwe a Zambie na Viktoriiny vodopády a zase zpátky přes celou Botswanu do JAR.

3. Kapsko

Kapské Město, Stolová hora, Mys Dobré naděje, Střelkový mys, Garden Route.

4. Lesotho

Chudý hornatý stát uprostřed jižní Afriky, který nám naprosto učaroval.

5. Dračí hory

Dračí hory, vodopád Tugela. Cesta do Johannesburgu a přes Vídeň zpět do Čech.