Vlakem do Vratislavi a letadlem do Varšavy

[pátek 3. července - den 1]

Cesta pro mne začala v pátek ráno, kdy jsem se nechal odvézt na nádraží v Chudobě. Odtud mi v 10:38 jel szynobus do Kladska, kde mne čekal rychlý přestup na "dřevolíno" do Vratislavi. Všechno krásně vycházelo, tak jsem se po třech hodinách jízdy na čas ocitnul na pěkně zrekonstruovaném nádraží Wrocław Główny. Tady jsem trochu času, tak jsem našel stánek, kde mi prodali lístek na MHD a pak jsem ještě zkusil najít pár keší okolo. Trošku jsem se ale zdržel a než jsem našel správnou zastávku, odkud jezdí autobusy linky 406 na letiště, tak mi jeden spoj ujel. Měl jsem naštěstí rezervu, tak jsem si počkal v horkém letním odpoledni 20 minut na další. Cesta na letiště byla dlouhá a v tom vedru dost úmorná, proto jsem byl rád, když jsem se ocitnul v klimatizované hale.

V 16:25 se náš Boeing 737-800 vznesl na cca čtyřicetiminutový let do Modlinu, letiště asi 40 km od centra Varšavy. Po přistání hned nastupuju do autobusu Koleji Mazowieckich, který mne odveze na nedaleké nádraží, odkud jezdí vlaky do centra Varšavy. Jednosměrná jízdenka stojí 17 zlotých, což je proti ceně letu trochu nepoměr.

Silně překlimatizovaný Elf mne dovezl na podzemní nádraží Warszawa Centralna, odkud jsem se po chvilce šťastně vymotal přímo pod stalinistický monumentální Palac Kulturi i Nauki. Chvíli jsem zde poseděl ve společnosti různých somráků a poté krátkou procházkou po okolních keších vyrazil k hostelu, kde jsem měl zamluvené ubytování.

Palac kulturi i nauki

Varšava

[sobota 4. července - den 2]

Ráno jsem opustil hostel, posnídal ve stínu u nedalekého kostela a vyrazil přes keše směrem na historické centrum. Tam jsem dorazil těsně po poledni, tak tak abych stihnul místní event. Společně s polskými kačery jsme se vydali na procházku po rozpálených uličkách starého města, kde jsme společně našli několik krabiček.

Ze starého města po válce zbyla jen hromada sutin, takže obnovené centrum je relativně malé, ale má svoji atmosféru. Je hodně znát, že tu stále žijí lidé a do očí tu nebije všudypřítomná komerce jako třeba v Praze. Před druhou hodinou jsem se s polskými kolegy rozloučil a pokračoval v geocachingové prohlídce centra a pomalu to směřoval opět k centrálnímu varšavskému nádraží, odkud jsem se zase vlakem vrátil na letiště Modlin. Do blízkého lesa jsem si zašel pro keš a pak už jen čekal na to až o půl desáté opět vzlétneme ke krátkému letu, na jehož konci bylo gdaňské letiště.

Tam jsme přistáli po půl jedenácté, takže už jsem musel počkat na noční autobus, který mne odvezl do centra, kde jsem měl zamluvené ubytování na následující dvě noci.


Trojměstí →

Fotogalerie