← Paklenice

Vodopády Kravica a Mostar

[středa 15. 6. 2016 - den 12]

Ráno jsme opustili Starigrad a přes Novigrad jsme dojeli k chorvatské dálnici. Využili jsme ji až k bosenské hranici, kterou jsme úspěšně překročili. Naším prvním cílem v Bosně i Hercegovině byly vodopády Kravica. Vodopády nejsou moc rozsáhlé, takže jsme si je rychle prohlídli a pokračovali dále k Mostaru, kde jsme měli zajednané ubytování. Nad Mostarem jsme se zastavili pro jednu keš, kde se mi podařilo nechat razítko, takže druhý den jsme si sem vyjeli znovu. 


V Mostaru jsme vyhledali naše ubytování. Bylo kousek od centra v úzké uličce sousedící s rušnou magistrálou, u které jsme museli zaparkovat na chodníku mezi dvěma zelenými auty a dírou v chodníku. Po ubytování jsme se zašli podívat na obnovený Stari Most, prošli uličky plné turistických podniků (a turistů) a i ty odlehlejší, kde ještě byly stále znát stopy války.

Jajce a cesta do Papuku

[čtvrtek 16. 6. 2016 - den 13]

Dnes nás čekal velký přejezd Bosny. Vyrazili jsme na sever nádherným kaňonem řeky Neretvy. Při přejezdu průsmyku Makljen jsme si udělali přestávku a zašli na keš k obrovskému kříži nad kopci nad městem. Po poledni jsme dojeli do města Jajce, kde se nachází údajně dvanáctý nejkrásnější vodopád na světě. Pěkný byl, ale už jsme asi viděli i hezčí. Prošli jsme si historické centrum a za poslední konvertibilní marky (pevný kurz k euru) si koupili zmrzlinu a vyrazili dál na sever. 


Hned za Jajcemi jsme projížděli ještě krásnějším kaňonem řeky Vrbas. V Banja Luce jsme se stavili na nákup a chvíli na to jsme opět překonali chorvatskou hranici. Naším cílem byla ves Velika na okraji Národního parku Papuk. Navečer jsme tam dojeli a chvíli nám zabralo hledání ubytování. Nakonec jsme ho našli ve Vile Štefica. 


Papuk →

Fotogalerie